niedziela, 6 listopada 2016

"Historia bez cenzury" - Wojciech Drewniak

 ★★★☆☆
Historia bez cenzury  jest jedyną książką youtubera, którą miałam okazję czytać.  Śledząc kanał Wojciecha Drewniaka czułam ogromną chęć i pewnego rodzaju zobowiązanie do zapoznania się z jej treścią. Poza tym, nie dość, że o historii (która jest moim konikiem), to ma być ona przedstawiona w sposób ciekawy i "nieszkolny", co bardzo mnie zainteresowało. Po tym wstępie, nie zdziwi Was pewnie, że ją kupiłam, a jak tylko pojawiła się na moim czytniku, to zabrałam się do czytania.

Jak już zdążyłam zauważyć, jest to książka o historii. Dokładniej rzecz ujmując o władcach Polski, z bardzo różnych okresów - od Mieszka I zaczynając, a na Józefie Piłsudskim kończąc. Przedstawieni bohaterowie, zajmując każdy po jednym rozdziale, utworzyli razem dziesięć integralnych części Historii bez cenzury.


Szczerze mówiąc, mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony muszę autorowi przyznać, iż książka naprawdę jest ciekawa i wciąga, jednak z drugiej mam pewne obawy co do sposobu przedstawienia postaci historycznych, którym należy się szacunek. Sama, mimo że nie jestem specjalnie wrażliwa na wulgarne nawiązania do życia seksualnego bohaterów, to czułam momentami zgorszenie, a nawet obrzydzenie. Nie będę Wam rzucać cytatami, bo niektóre mają naprawdę niski poziom.

Jednak mimo tego mankamentu, muszę wspomnieć o tym, że Wojciech Drewniak ma naprawdę lekki styl pisania, a biografie władców czyta się naprawdę miło i przyjemnie. Każdy z nich przedstawiony jest w humorystyczny sposób, który w dziewięćdziesięciu procentach mnie rozśmieszał. Jestem jednak pewna, że nie każdemu przypadnie on do gustu. Polecam najpierw zapoznać się z youtubową twórczością autora, a dopiero później decydować, czy chce się sięgnąć po tą książkę, czy nie.

Sami bohaterowie przedstawieni są w nieco inny sposób, niż w typowych historycznych książkach. Pokazani są jako zwykli ludzie, popełniający błędy, czujący te same emocje i mający te same problemy co my.  Autor bardziej skupia się na ich życiu prywatnym, niż na faktach, choć i te wraz z jego komentarzami (zazwyczaj bardzo celnymi) możemy tu znaleźć. Dzieje każdej postaci są chronologicznie i porządnie opisane, co wpływa na bardzo łatwe przyswojenie sobie tych informacji.


Należy też pamiętać, że jest to książka bardzo subiektywna, o czym świadczą chociażby tytuły rozdziałów, np. Ciota na tronie- Stanisław August Poniatowski. Muszę jednak przyznać, że każdy z władców oceniany jest, mimo że surowo, to tylko na podstawie faktów. Autor nie ubarwia, ani nie koloryzuje tylko po to, by ktoś wydał się lepszy, a ktoś inny gorszy. Jest to bardzo duża zaleta, ponieważ możemy poznać jego stanowisko, wraz z prawdziwym i rzetelnym uargumentowaniem.

Podsumowując, nie jest to książka dla każdego. Na mnie nie wywarła złego wrażenia, ale arcydziełem także nie mogę jej nazwać. Jeśli macie ochotę na ciekawą i wciągającą lekturę z wątkami historycznymi i nie jesteście zbyt wrażliwi na potoczny i wulgarny język, to jest to książka dla Was. Nie przejmujcie się tym, czy lubicie historię, czy nie, bo jest to lektura, która wciągnie każdego, niezależnie od upodobań.

Podobało Ci się? Zostań z nami na dłużej! Obserwuj bloga!

https://www.blogger.com/follow.g?view=FOLLOW&blogID=60422202341202684Udostępnij:

6 komentarzy :

 1. Niestety to nie jest książka dla mnie, nie przepadam za takimi.
  Jestem u Ciebie pierwszy raz i muszę przyznać, ze wygląd bloga jest bardzo przyjemny dla oka, a sama recenzja ciekawa i dobrze napisana.
  Pozdrawiam i zapraszam na [Kiedy Odszedłeś] http://polecam-goodbook.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo :) Jak już napisałam, nie jest to książka dla każdego, więc rozumiem brak chęci do czytania ;)

   Usuń
 2. Jak widzę w tytule "bez cenzury", a w opisie wykonawcy "youtuber" to mam złe przeczucia...

  http://seczytam.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdybym nie znała twórcy wcześniej, też raczej miałabym wątpliwości :)

   Usuń
 3. Jeżeli autor trzyma się faktów, to jestem w stanie zaryzykować spotkanie z rozdziałami typu "ciota na tronie";)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem ekspertem, ale sądzę, że się trzyma :)

   Usuń